|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Торговий прибуток як перетворена форма додаткової вартостіОборот торгового капіталу (Г— Т — Г') передбачає не тільки відшкодування авансованого капіталу з виручки від продажу товарів, а й одержання прибутку на цей капітал. В умовах вільної конкуренції норма торгового прибутку, як правило, не може бути нижчою від середньої в певному суспільстві, інакше торгові капіталісти вилучили б свій капітал з сфери обігу і перевели його в будь-яку іншу сферу економіки, що забезпечує їм одержання середнього прибутку. Як відомо, у процесі обігу вартість не створюється. Тому функціонування торгового капіталу «...не створює ні вартості, ні додаткової вартості, а тільки опосереднює їх реалізацію...»1. Що ж таке торговий прибуток і яке джерело його утворення? На поверхні буржуазних відносин він виступає як надбавка до ціни товару. Насправді ж торговий прибуток є перетворена форма додаткової вартості, створюваної робітничим класом у сфері матеріального виробництва. Це—частина додаткової вартості, яку промислові капіталісти віддають торговим капіталістам за те, що вони реалізують товари. 1 Маркс К., Енгельс Ф. Твори, т. 25, ч. 1, с. 289. * Див.: там же, с. 291. Механізм розподілу додаткової вартості між промисловцями і торговцями в процесі міжгалузевої конкуренції К. Маркс ілюструє на такому прикладі2. Припустимо, що авансований протягом року промисловий капітал становить 900 яких-небудь грошових одиниць і складається з 720с + 180v;. При m'=100% і за умови, що постійний капітал протягом року повністю переноситься на продукт, вартість, або ціна виробництва продукту (для всієї сукупності товарів вони збігаються), дорівнюватиме 1080 одиницям (720с + 180v + 180m). Середня норма прибутку на промисловий капітал становитиме 20% Але для реалізації товарів необхідний додатковий капітал. Припустимо, що торгові капіталісти авансують для цього 100 одиниць капіталу. Тоді весь застосовуваний протягом року капітал становитиме 1000 одиниць (900+100), а середня норма прибутку з участю торгового капіталу дорівнюватиме 18% Така норма прибутку стає загальною мірою ступеня зростання (доходності) як промислового, так і торгового капіталу.
На перший погляд може здатися, що функціонування відособленого торгового капіталу веде до зниження середньої норми прибутку в суспільстві (у нашому прикладі —з 20 до 18%). Насправді все відбувається інакше. Якби не було торгового капіталу, середня норма прибутку на промисловий капітал була б нижче 18%, бо кожний капіталіст змушений був би постійно тримати значну частину свого капіталу у формі товарних запасів, вилучивши її з процесу виробництва. Сума цих товарних капіталів у суспільстві набагато перевищила б розмір спеціалізованого торгового капіталу, що привело б до більшого, ніж на 2%, зниження середньої норми прибутку на промисловий капітал.
одиниць капіталу. Частина сукупної додаткової вартості, що припадає на частку торгового капіталу (1/10 суспільного), становитиме відповідно: що дорівнює також 18% на 100 одиниць капіталу. Отже, реалізація товарів при посередництві торгового капіталу призводить до поділу створеної у виробництві додаткової вартості (180m) на промисловий прибуток (162р)і торговий прибуток (18h) пропорційно до величини авансованих капіталів. В умовах вільної конкуренції промислові капіталісти продають товари торговим капіталістам по ціні виробництва промисловості, що складається з витрат виробництва і середнього прибутку на промисловий капітал: 720с+180v +162p = 1062, тобто нижче від вартості. Торговці ж. реалізують товари споживачам по справжній, або кінцевій, ціні виробництва, яка включає також торговий прибуток і в масштабі суспільства збігається з сумою вартостей цих товарів: 720с+180v+162p+18h = 1080 (або 900k + 162р + 18h). Отже, функціонування торгового капіталу зумовлює виникнення двох різних за величиною цін виробництва: ціни виробництва промисловості і справжньої (кінцевої), які стають двома центрами коливання ринкових цін — відповідно оптових і роздрібних. У кінцевій ціні виробництва (k + p + h) вартість товару набирає ще більш перетвореної форми, ніж у ціні виробництва промислового капіталу (k + р). Роль праці як джерела вартості і додаткової вартості тут прихована ще більше. Насправді промисловий і торговий прибуток—це тільки різні форми створеної у виробництві додаткової вартості. З цього випливає важливий висновок: промислові і торгові капіталісти разом експлуатують робітників, а вироблену ними додаткову вартість ділять між собою за принципом: рівновеликий прибуток — на рівновеликий капітал. Незважаючи на жорстоку конкурентну боротьбу, яку ведуть між собою ці групи капіталістів, спільна експлуатація найманої праці є економічною основою їхньої класової солідарності.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.007 сек.) |