|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
АмортизаціяВартість засобів праці, яка перенесена на створювані товари і повертається до капіталіста в грошовій формі після їхньої реалізації, утворює амортизаційний фонд, тобто фонд відшкодування основного капіталу. Засоби амортизаційного фонду використовують для повної заміни застарілих засобів праці, на ремонт, модернізацію обладнання, а також для купівлі додаткових машин, верстатів тощо. Отже, амортизаційний фонд частково використовують і для розширення виробництва, він є додатковим джерелом нагромадження. Амортизаційний фонд утворюється з амортизаційних відрахувань, що відповідають частинам вартості засобів праці, перенесеної на вироблювані товари. Відношення суми амортизаційних відрахувань до вартості засобів праці, виражене в процентах, є нормою амортизації. В ній враховують фізичний і моральний знос основного капіталу. Норма амортизації залежить від темпів науково-технічного прогресу, гостроти конкурентної боротьби, вартості засобів праці тощо. Найважливішим фактором, який прискорює процес морального зносу і спонукає капіталістів до якнайшвидшого відшкодування основного капіталу, є технічний прогрес. Швидкий моральний знос основного капіталу веде до підвищення норми амортизаційних відрахувань. Чим вищі темпи технічного прогресу, тим більше скорочуються строки амортизації основного капіталу. Капіталісти, яких підганяє конкурентна боротьба, прагнуть забезпечити окупність значної частини капіталовкладень на ранній, найбільш інтенсивній стадії експлуатації нового устаткування. Є інші об'єктивні фактори прискореної амортизації. Найважливіший з них — це різке скорочення строків морального зносу машин і обладнання під впливом сучасного науково-технічного прогресу. В умовах гострої, жорстокої конкурентної боротьби це призводить до того, що виграють в ній ті капіталісти, які швидше звільняються від застарілого устаткування. Ось чому норми амортизації підвищуються. Під впливом міжімперіалістич-ної конкуренції буржуазні держави законодавчим порядком збільшують норми амортизації.
У США діють закони про прискорену амортизацію, згідно з якими капіталістам дозволяють списувати в амортизаційний фонд значний процент вартості машин і устаткування. Треба мати на увазі й ту обставину, що прискорена амортизація дає змогу капіталістам вносити в амортизаційний фонд величезні суми прибутків, приховувати їх і тим самим звільнятися від великих податків.
Поступово зростає частка амортизаційних відрахувань у ка* літальних вкладеннях, що пов'язано з прискоренням обороту основного капіталу. Виробничі потужності дедалі більш розширюються у зв'язку з новим будівництвом за рахунок амортизаційних відрахувань. В умовах науково-технічного прогресу основний капітал збільшується швидше, ніж оборотний. Найшвидше зростає активна частина основного капіталу, неминучим наслідком чого є підвищення ступеня експлуатації робітничого класу, виштовхування із сфери виробництва значної частини робітників. Збільшення основного капіталу впливає на темпи зростання суспільного виробництва. Швидшими темпами розвиваються нові, прогресивні його галузі. Але із збільшенням розмірів основного капіталу промисловий капітал втрачає здатність швидко переключатися з виробництва одного виду товарів на виробництво іншого виду товарів. Ускладнюється переміщення капіталу з галузі в галузь. Усе це ще більше загострює суперечності капіталістичного способу виробництва.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |