|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Дальший розвиток продуктивних сил феодалізмуЗавдяки перевагам економічної системи феодалізму перед рабовласницькою до життя були покликані нові, більш високі продуктивні сили. У сільському господарстві широке застосування дістали зроблені з заліза знаряддя праці. З розвитком землеробських знарядь підвищився агротехнічний рівень сільського господарства. Виникли нові галузі рільництва. Зросло значення тваринництва. Ремісниче виробництво зазнало також істотних змін.
Для удосконалення знарядь праці першочергове значення мало поліпшення процесів плавлення й обробки металу. З'явилися найпростіші волочильні й прокатні стани для виробництва листового заліза і дроту. Вже в XV ст. почали застосовувати токарні, шліфувальні, гвинторізальні верстати, хоча й дуже примітивні. З'явилися перші свердлильні верстати, які приводяться в рух водяним колесом. Верхньобійне водяне колесо використовувалось як джерело енергії в гірничій і лісопильній справі, паперовому і пороховому виробництві. Розвивалася будівельна справа. Певні технічні зрушення відбулися в текстильній промисловості. Дістають поширення ткацькі верстати, в XIV—XV ст. здійснюється перехід до горизонтальних верстатів. У 1600 р. був винайдений стрічковий ткацький верстат, Наприкінці XVI ст. дістала поширення самопрядка. У сукноробстві починають застосовувати снувальні барабани, сукновальні млини. Про значні досягнення -в техніці виробництва феодальної епохи свідчило винайдення. годин* ннка, паперу, книгодрукування. Винайдення компаса сприяло дальшому розвитку судноплавства і мореплавання. Був створений новий тип морського корабля (каравела), який відрізнявся великою рухливістю і маневреністю.
Прогрес у техніці виробництва, підвищення професійної майстерності трудящих свідчили про зростання продуктивних сил феодального суспільства. Разом з тим розвиток виробництва дедалі більше наштовхується на вузькі рамки феодальних виробничих відносин, які гальмують дальше його зростання. Невідповідність між продуктивними силами, які зросли, і відсталими виробничими відносинами об'єктивно вела до загострення всіх властивих феодалізму суперечностей: між селянами і феодалами; між трудящими (селянами і ремісниками) і буржуазією, що виникала в надрах феодалізму, з одного боку, феодалами і феодальним ладом — з другого; між містом і селом; між розумовою і фізичною працею; натуральним характером феодального виробництва і зростаючим товарним господарством.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |