|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Позичковий процент як перетворена форма додаткової вартостіКапітал надається в позичку за певну плату, яку називають позичковим процентом. На поверхні явищ процент виступає як ціна товару-капіталу, по якій власники позичають його функціонуючим капіталістам. Проте на відміну від цін інших товарів ця ціна не виражає втілену в позичковому капіталі вартість. Якщо, наприклад, в позичку віддають 1000 дол. з розрахунку 5% річних, то 50 дол. річного прибутку при цій позичці (1000 х 5 / 100 = 50) ніяк не можуть бути виразом вартості самої цієї тисячі доларів. Процент, як зазначає К. Маркс,— це «ірраціональна форма ціни» споживної вартості товару-капіталу, його здатності приносити прибуток. За своїм економічним змістом позичковий процент — одна з перетворених форм додаткової вартості. Взятий у позичку капітал функціонуючі капіталісти використовують у виробництві або торгівлі і одержують середній прибуток. Частину пого вони повинні віддати позичковим капіталістам як плату зб користування їхнім капіталом. Ця частина і є позичковий птоцент. Другу частину прибутку, яка залишається у функціонуючих капіталістів, називають підприємницьким доходом. Такимчином, середній прибуток, який дістають внаслідок використання позичкового капіталу, поділяється на дві частини: позичковий процент і підприємницький доход. А це означає, що позичкові капіталісти разом з функціонуючими беруть участь в експлуатації найманої праці і привласнюють частину додаткової вартості у формі позичкового процента.; Оскільки користування позичкою в умовах розвинутого капіталізму стає звичайним явищем, поділ прибутку на процент і підприємницький доход набирає загального характеру. {Будь-який прибуток, незалежно від того, як його одержано — внаслідок використання власного чи позичкового капіталу, починає ділитися на зазначені дві частини. Такий поділ прибутку ще більше маскує суть капіталістичної експлуатації, фетишизує продуктивні відносини буржуазного суспільства. Що ж до процента, то у формулі Г—Г' він є не результатом експлуатації найманої праці, а наслідком капіталу як такого, бо позичкові капіталісти самі безпосередньо в ніякі відносини з робітниками не вступають. Тому буржуазні економісти прагнуть звести всі види нетрудових доходів до позичкового процента, в якому проявляється нібито «природна» властивість капіталу створювати гроші.
Так, Дж. М. Ксйнс твердив, ідо процент —це «нагорода за розлучення з ліквідністю» (тобто готовими грошима), яка породжується самими грішми як такими. Один з основоположників «теорії граничної корисності» Е. Бем-Б'аверк трактував процент як результат вищої психологічної оцінки «госпо-дарниками-суб'ектами» нинішніх благ порівняно з майбутніми. З цього випливало, що окремі «гооподарники-суб'єктн» стали власниками величезних багатств тільки через те, що краще від інших уміли чекати перетворення майбутніх благ у нинішні. Неспроможність цих апологетичних міркувань виявляється вже в тому, що вони не дають відповіді на головне запитання: де і ким створюється та сума вартості, яку привласнюють власники капіталів у формі позичкового процента?
Розкриваючи експлуататорську суть процента і підприємницького доходу, К. Маркс писав: «За протилежними формами обох частин, на які розпадається прибуток, тобто додаткова вартість, забувають, що обидві вони є просто частини додаткової вартості і що поділ її нічого не може змінити ні в її природі, ні в її походженні та умовах її існування» 1. Отже, позичковий процент є особлива форма додаткової вартості, та її частина, яки привласнюють позичкові капіталісти. 1 Маркс К., Енгельс Ф. Твори, т. 25, ч. І, с. 389.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |