|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Агресивна роль міжнародних монополійШвидке зростання міжнародних угод про поділ світових ринків теоретик II Інтернаціоналу К- Каутський тлумачив так, нібито капіталізм вступив у період мирного розв'язання своїх економічних суперечностей шляхом «полюбовного» поділу світових ринків. З часом, говорив К. Каутський, імперіалізм переросте в «ультраімперіалізм», конкурентна боротьба між імперіалістичними монополіями закінчиться і настане епоха міцного миру. «Теорія ультраімперіалізму» К. Каутського є перекрученням марксизму; вона суперечить дійсності. Історія довела повну абсурдність тези про можливість настання при імперіалізмі періоду, коли поділ світових ринків буде остаточно завершений і настане мирний розвиток капіталізму. Припинити боротьбу за ринки неможливо з ряду причин. По-перше, нерівномірність розвитку монополій, поява нових великих виробників певного товару призводить до необхідності нового переділу ринку. По-друге, розвиток науки і виникнення нових галузей виробництва також виключає можливість завершення поділу світових ринків. Поява нових товарів зумовлює нові угоди про поділ світових ринків. По-третє, відкриття нових або виснаження старих джерел сировини змінює співвідношення сил монополій, які займаються її добуванням, і є причиною періодичного переділу ринків сировини. Таким чином, поділ світових ринків монополіями є процес, що супроводить всю історію імперіалізму. Думка, що він може бути завершений «полюбовно» поділом світу інтернаціонально організованим капіталом, «теоретично цілком безглузда, а практично є софізм і спосіб нечесного захисту найгіршого опортунізму» 1. Отже, неправильне й твердження апологетів імперіалізму про можливість припинення боротьби між найбільшими монополіями за гегемонію в експлуатації капіталістичного світу. 1 Ленін В. І. Повн. зібр. творів, т. 27, с. 349. Як зазначено в Звітній доповіді ЦК КПРС XXV з'їзду партії, в сучасний період посилилось міжімперіалістичне суперництво. «Зросла міць міжнародних монополій зробила конкурентну боротьбу ще більш нещадною». Усі спроби урядів капіталістичних країн згладити суперечності не дають результатів. «Незгоди виявляються в нових формах, суперечності вибухають з новою силою» !. Міжнародні монополії, як свідчить історія, сприяли розв'язуванню двох світових воєн. Військові поставки приносили їм численні доходи.
Прибутки американських акціонерних компаній, які становили 3,3 м;ірд. дол. у 1938 p., лише за п'ять років зросли до 24,6 млрд. дол. в 1943 p., що поклало початок нового рівня нагромадження капіталу.
Сучасні воєнно-промислові монополії об'єднані в комплекси спільною науково-технічною розробкою і виконанням складних, дорогих, особливо вигідних воєнних програм. Вони стали матеріальною базою агресивної політики імперіалізму, її активними натхненниками й ідеологами. Продаж зброї за межі НАТО зріс у 70-ті роки з 3 до 20 млрд. дол. за рік і уже тепер служить розв'язанню воєн. Боротьба проти соціалізму перетворилася в основу існування воєнно-промислових комплексів, для яких мир і роззброєння — це підрив їхнього існування.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |