|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Основні напрями вивозу приватного капіталуМонополії вивозять свій капітал не тільки в економічно слаборозвинуті країни, які зазнають недостачі коштів, а й у промислово розвинуті капіталістичні країни, що мають власний відносний «надлишок» капіталу.
У 1929 р. лише 45% американських прямих вкладів було вміщено в капіталістично розвинутих регіонах — Західній Європі і Канаді; 55% їх було в колоніальних і залежних країнах. Наприкінці 60-х років становище різко змінилося. Частка Західної Європи і Канади в загальному обсязі зазначених вкладів зросла до 70%, а частка економічно слаборозвинутих країн зменшилася. Одна з причин зміни напряму вивозу капіталу зумовлена побоюванням втратити капітали в результаті дальшого зростання національно-визвольного руху в колишніх колоніях і напівколоніях. Неабияке значення має також зміна структури виробництва внаслідок науково-технічної революції. У 1977 р. в економічно слаборозвинутих країнах було вміщено менше четвертої частини прямих закордонних вкладень США.
Фактори, що сприяють вивозу капіталу в розвинуті капіталістичні країни, такі: 1. Національні відмінності в середній нормі прибутку. Імперіалістичні держави з вищим рівнем органічної будови капіталу можуть вигідно поміщати свій капітал в інших державах, де органічна будова капіталу нижча і, отже, норма прибутку вища. У зв'язку з цим важливе значення мають національні відмінності в рівні заробітної плати. Країна з вищим рівнем заробітної плати може вивозити капітал у країну, де цей рівень нижчий, і одержувати надприбуток. 2. Нерівномірність розвитку продуктивних сил. В умовах нерівномірності технічного прогресу в різних капіталістичних країнах монополія, що має перевагу в рівні техніки, технології або організації виробництва, може вигідно вкладати свої капітали в інших розвинутих капіталістичних країнах. 3. Переваги, які надаються національному виробництву Важливим стимулом вміщення американських капіталів в Англії була так звана система імперських преференцій, тобто взаємних митних знижок та інших пільг при ввозі товарів з однієї країни Британської співдружності в іншу. Продукція американських підприємств, розміщених в Англії, розглядалася як товари англійського виробництва. Оскільки монополії, проникаючи на ринки інших імперіалістичних країн, наштовхуються на високі митні бар'єри, їм часто вигідніше створювати власні підприємства в цих країнах, що мають місткий внутрішній ринок, ніж нести витрати на транспортування товарів, сплату митних тарифів тощо. В сучасних умовах стимулом до вивозу американських капіталів у країни західноєвропейського «Спільного ринку» є те, що створені там на американські капітали підприємства користуються привілеєм безмитного ввозу товарів з одних країн «Спільного ринку» в інші.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |