|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Внутрішньогалузева конкуренція і утворення ринкової, або суспільної, вартостіКонкуренція — це антагоністична форма економічного суперництва, боротьба між приватними підприємцями за найбільший прибуток, за кращі умови застосування капіталу. «Конкуренція,—писав Ф. Енгельс,— є найбільш повний вираз пануючої в сучасному громадянському суспільстві війни всіх проти всіх» *. Основним методом конкурентної боротьби в епоху вільної конкуренції є зниження витрат виробництва і цін товарів, які реалізуються. Закон капіталістичної конкуренції, пише К. Маркс, грунтується на «...різниці між вартістю товару і його витратами виробництва і на випливаючій з неї можливості з прибутком продавати товар нижче його вартості» 2. Певне значення в конкурентній боротьбі мають також підвищення якості товару, сервіс, використання реклами тощо. Внутрішньогалузева конкуренція — це боротьба між капіталістами тієї самої галузі виробництва за вигідніші умови виробництва і збуту товарів, за одержання надприбутку. Вона є вихідним пунктом у всьому механізмі ціноутворення і конкуренції. У кожній галузі є безліч підприємств, які різняться своїми розмірами, технічною оснащеністю, технологією і організацією праці і, отже, рівнем продуктивності праці. Це означає, що індивідуальні вартості однакових товарів, які виробляються на різних підприємствах, різні. Однак величина вартості товарів визначається витратами не індивідуальної, а суспільно необхідної праці. Як би не відрізнялися індивідуальні вартості товарів у процесі внутрішньогалузевої конкуренції, неминуче встановляться єдині ціни на певний вид товару, які відповідатимуть не індивідуальній його вартості, а так званій суспільній, або ринковій, його вартості. Суспільну вартість товарів, яка встановлюється внаслідок внутрішньогалузевої конкуренції на ринку, К. Маркс назвав ранковою вартістю. Ринкова, або суспільна, вартість визначається індивідуальною вартістю тих товарів, «що виробляються при середніх умовах даної сфери і які становлять значну масу продуктів останньої» 3. У виняткових випадках і нетривалий час суспільна вартість товарів може регулюватися кращими або гіршими умовами виробництва. Це буде тоді, коли на кращих або на гірших підприємствах випускатиметься переважна кількість певної продукції. 1 Маркс К., Енгельс Ф. Твори, т. 2, с. 299. * Там же. т. 25, ч. 1, с. 44. • Там же, с. 182.
Процес утворення ринкової вартості товару можна характеризувати такою схемою: Припустимо, що в одній галузі промисловості (наприклад, в електротехнічній) є три групи підприємств: перша — з найкращими умовами, друга — з середніми і третя —з найгіршими. Усього виготовлено 1000 одиниць якихось товарів, але основну масу їх (800 одиниць) вироблено на підприємствах з середніми умовами виробництва. Саме затрати праці на цих підприємствах й визначають суспільну вартість товарів (у даному випадку ця вартість одиниці товару дорівнює 4), а індивідуальна і ринкова вартість усієї маси товарів тут збігаються. На підприємствах першої і третьої груп індивідуальна вартість товарів відхиляється від ринкової вартості (у першій групі —на + 100, у третій —на —100 одиниць).
Оскільки конкурентна боротьба змушує всіх капіталістів продавати товари по тій самій ринковій ціні (по 4 грошові одиниці за штуку), то це призводить до стихійного перерозподілу додаткової вартості між ними. Власники підприємств, що працюють у кращих умовах, одержують додатковий прибуток, або надприбуток, який дорівнює різниці між вищою ринковою вартістю і меншою індивідуальною вартістю товарів на цих підприємствах. І навпаки, капіталісти, які володіють технічно відсталими підприємствами, що випускають товари з індивідуальною вартістю, яка перевищує ринкову, втрачають частину виробленої вартості і не можуть повністю реалізувати додаткову вартість, втілену в товари, які їм належать. Вони не витримують конкурентної боротьби, і багато з них розоряється або зазнає значних фінансових утруднень. Для кожного окремого капіталіста надприбуток — явище не постійне. Його одержують лише ті з них, які володіють технічно розвинутішими підприємствами, і то тільки доти, доки інші підприємства не зрівнялися з ними за рівнем технічного розвитку. Якщо технічні вдосконалення, що їх застосовують на передових підприємствах, дістають загальне поширення, органічна будова капіталу в галузі зростає і норма прибутку знижується. Для її підвищення окремі капіталісти знову технічно переоснащують своє виробництво і на якийсь час забезпечують собі додаткову вартість, а потім знову спрацьовує той самий механізм. Тим самим внутрішньогалузева конкуренція виконує ще одну, дуже "важливу функцію — стимулює і рухає вперед науково-технічний прогрес і революціонізує суспільне виробництво, веде до зростання органічної будови капіталу і зниження галузевої норми прибутку. У гонитві за надприбутком відбувається економічна диференціація капіталістичних підприємств: дрібні і технічно відсталі не витримують конкуренції і розорюються, а великі і технічно оснащені процвітають і зміцнюють свої позиції. Надприбуток є перетвореною формою надлишкової додаткової вартості, суть якої розкрив К. Маркс у І томі «Капіталу».
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |