|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Суть фінансової олігархії і механізм її пануванняФінансовий капітал зосереджений у руках фінансової олігархії — нечисленної верхівки буржуазії, що панує над усіма галузями економіки. В. І. Ленін у книзі «Імперіалізм, як найвища стадія капіталізму» розкрив механізм, через який фінансова олігархія привласнює переважну частину суспільного багатства і захоплює політичну владу в країні, а інші класи і верстви суспільства стають данниками фінансової олігархії і творцями її могутності. Організаційною формою панування фінансового капіталу є фінансово-монополістична група, що являє собою сукупність промислових, банківських, кредитних, страхових, транспортних, торгових та інших компаній, які перебувають під контролем одного або кількох взаємозв'язаних магнатів капіталу. Фінансово-монополістична група сплітає монополії різних сфер капіталістичної економіки в складніше монополістичне об'єднання. Бізнес кожної такої групи не обмежується рамками своєї країни, а, як правило, виходить за її межі. 1 Ленін В. /. Повн. зібр. творів, т. 27, с. 323. 3 Див.: там же. У центрі фінансово-монополістичної групи — головне підприємство. Ним може бути великий банк, промисловий трест, страхова або держательська компанія. Від головного підприємства протягуються складні нитки впливу на решту підприємств цієї групи. Головне підприємство розробляє лише основи їхньої загальної політики, не втручаючись у повсякденну діяльність фірм своєї великої імперії. Більшість підприємств, що входять у фінансово-монополістичну групу, не є індивідуальною власністю того чи іншого магната, який стоїть на чолі групи. їхня влада переважно грунтується на володінні контрольними пакетами акцій, частка яких рідко перевищує 10% загальної кількості акцій того чи іншого підприємства, що, проте, дає можливість здійснювати повний контроль над ним. Тепер конкурентам досить придбати лише ту частину акцій, яка дасть можливість проникнути в уже усталену фінансову групу і «розмити» її; у цьому разі організуються нові фінансові групи, що виражають інтереси інших магнатів капіталу.
У початковий період епохи імперіалізму типовими були переважно «сімейні» фінансові групи, що виражали інтереси певного клану. Вони виростали, як правило, з одноосібної капіталістичної власності, яка виникла ще в період вільної конкуренції, і поступово обростали масою контрольованих підприємств. Остання обставина призвела до утворення сслабкої ланки» в структурі «сімейних» груп. До них могли проникати інші капіталісти, що й спричинило «розмивання» «сімейних» фінансових груп. У сучасних умовах'цей процес особливо посилився, чому великою мірою сприяло залучення до керівництва підприємством менеджерів, які з часом перетворюються в співучасників фінансово-олігархічного угруповання. Тому поряд із сімейними фінансовими 2>упами з'явилися фінансово-монополістичні групи, які утворюють коаліцію анкірів і промисловців певного району. Процес «розмивання» «сімейних» фінансових груп не дає підстав для апологетичних висновків про зникнення фінансової олігархії. Чи здійснюють диктатуру монополістичного капіталу «сімейні» групи, чи склад панівної еліти рухливий — не змінює суті цієї диктатури.
Механізм панування фінансово-монополістичної групи здебільшого грунтується на «системі участі» і «особистій унії». Система участі» — це придбання однією компанією контролю над рядом інших через купівлю контрольних пакетів їхніх акцій. Це можна схематично показати на такому прикладі. Головне підприємство групи з капіталом в 100 млн. дол. купує на нього контрольний пакет акцій інших підприємств. Якщо для цього треба придбати 25% випущених акцій (насправді, звичайно, потрібна значно менша кількість акцій), то головне підприємство матиме право контролю над чотирма підприємствами, кожне з яких також має капітал в 100 млн. дол. Головне підприємство, або материнське товариство, матиме чотири дочірні підприємства із загальним капіталом в 400 млн. дол. Коли припустити, що кожне дочірнє підприємство зробить те саме, то фінансова група придбає контроль ще над 16 підприємствами-вну-ками (кожне з них у нашому прикладі має також капітал у 100 млн. дол.) із спільним капіталом в 1600 млн. дол. Отже, під контролем головного підприємства фінансово-монополістичної групи буде вже 20 підприємств і капітал, що дорівнює 2000 млн. дол. Контроль над підприємствами-правнуками ще більше розширює реальну владу фінансової групи. Із «системою участі» тісно пов'язана «особиста унія», яка полягає в тому, що кожний магнат фінансового капіталу звичайно входить до складу директорів і членів правлінь інших компаній, причому директори великих банків входять до правлінь промислових монополій і навпаки. Сімейні і ділові зв'язки між магнатами капіталу є важливою стороною «особистої унії» і істотно розширюють коло підприємств, на які впливає та чи інша фінансово-монополістична група. «Особиста унія» банків з промисловістю доповнюється «особистою унією» тих і інших з урядом, писав В. І. Ленін, відмічаючи ранню стадію зрощування фінансового капіталу з буржуазним державним апаратом. В сучасних умовах фінансово-монополістичні групи є натхненниками державної політики щодо прийняття антикризових заходів і економічного програмування, спрямованих на регулювання в інтересах великих монополій процесу відтворення суспільного капіталу і збереження капіталістичного ладу. Нині діяльність фінансової олігархії тісно пов'язана із системою державно-монополістичних заходів. «Система участі» і «особиста унія» — основні, але не єдині форми панування найбільших фінансових груп. Технічне обслуговування «сторонніх» фірм, укладання з ними картельних угод, довгострокові фінансові зв'язки з підприємствами цих фірм залучають їх у сферу впливу фінансової групи. Межі фінансово-монополістичної групи завжди рухливі, і розкрити справжню сферу її впливу не завжди легко.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |