|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Співробітництво країн соціалістичної системи і країн, що розвиваютьсяЯкщо внутрішні умови, які створюють можливість подолання економічної відсталості і залежності країн, що розвиваються, від імперіалізму,— це виникнення незалежних національних держав, їхній демократичний соціальний розвиток і розширення втручання держави в економіку, то зовнішні умови — це насамперед вплив світової соціалістичної системи на весь хід сучасної історії, який має всеосяжний характер і проявляється в багатьох сферах суспільних відносин. В особі соціалістичних країн ці держави мають вірних і надійних друзів, готових подати їм різну допомогу і підтримку в розвитку по прогресивному шляху. Економічні зв'язки соціалістичних країн і країн, що розвиваються,—тип міжнародних економічних відносин, які грунтуються на рівноправному, взаємовигідному співробітництві і сприянні в подоланні історичної відсталості. Особливо тісні відносини встановилися між соціалістичними державами і тими країнами, які обрали некапіталістичний шлях розвитку. їхня залежність від світового капіталістичного господарства і його законів відчутно зменшилася. Прагнення країн, що розвиваються, до економічної незалежності від імперіалізму, до соціальної перебудови об'єктивно відповідає інтересам соціалізму. Це означає, що економічне співробітництво, яке швидко розвивається між двома групами країн, має міцну основу і широкі перспективи. Розвитку економічних зв'язків між країнами, що розвиваються, і соціалістичними країнами сприяє й та об'єктивна обставина, що створена в соціалістичних країнах індустріальна база дає можливість їм експортувати в країни, що розвиваються, широке коло промислових виробів, особливо засоби виробництва, яких ці країни гостро потребують, а також надавати їм всебічну економічну допомогу. З другого боку, світовий соціалістичний ринок має зростаючий попит на традиційні товари експорту країн, що розвиваються. Нарешті, поглибленню і розширенню зв'язків між цими країнами сприяє планомірний характер розвитку економіки соціалістичних держав, внаслідок чого економічні відносини і відповідні зобов'язання набувають стійкого характеру. Це має для країн, що розвиваються, велике значення, оскільки дає змогу змінювати народногосподарські пропорції, реконструювати все народне господарство з розрахунком на перспективу, при гарантованих ринках збуту. Характерно, що значну частину зовнішньоторгових поставок і внесків для погашення позик країн, що'розвиваються, використовують у вигляді продукції новостворених підприємств обробної промисловості. У процесі співробітництва важливе значення має економічна і технічна допомога, допомога в підготовці кадрів, яку соціалістичні країни подають державам, що розвиваються.
При сприянні країн —членів РЕВ у країнах, що розвиваються, споруджено 2685 об'єктів. Заплановано або перебуває в стадії будівництва ще 874 об'єкта. З допомогою країн —членів РЕВ у цих країнах підготовлено близько 400 тис. спеціалістів.
Допомогу соціалістичних держав країнам, що розвиваються, в будівництві національної економіки не можна вимірювати тільки її обсягом. Треба брати до уваги цільове призначення цієї допомоги (її використовують для створення ключових підприємств і галузей, які змінюють структуру національної економіки і закладають основу її незалежності від імперіалізму; переважна частина ресурсів надходить у руки державного сектора) і дуже пільгові умови, на яких вона надається (тривалі строки і порівняно низький процент, зумовлені в угодах про кредити); підприємства, побудовані за допомогою соціалістичних країн, є національним надбанням країни, в якій їх збудовано. Високими темпами зростає товарооборот між соціалістичними країнами і країнами, що розвиваються. Співробітництво СРСР та інших соціалістичних держав з країнами, що розвиваються, набуває характеру стійкого поділу праці, який протистоїть системі імперіалістичної експлуатації в міжнародних економічних відносинах. Крім значення економічної допомоги країн соціалізму безпосередньо для тих країн, яким вона надається, необхідно враховувати значення її для всіх країн, що розвиваються. Вона підриває монополію імперіалістичних країн на економічні зв'язки з цими країнами, на поставку їм виробничого устаткування, подання науково-технічної допомоги. Тому виграш країн, що розвиваються, від допомоги соціалістичних країн включає також зміцнення їхніх економічних позицій у відносинах з імперіалістичними країнами. Радянський Союз та інші соціалістичні країни рішуче підтримують боротьбу країн, що визволились, за встановлення нового міжнародного економічного порядку на основі принципів рівності і невтручання у внутрішні справи одне одного. Як було зазначено у Звітній доповіді ЦК КПРС XXV з'їзду партії, «при нинішньому співвідношенні світових класових сил країни, які визволилися, цілком можуть протистояти імперіалістичному диктатові, добиватися справедливих, тобто рівноправних економічних відносин» !. 1 Матеріали XXV з'їзду КПРС, с. 14.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |