|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Науково-технічна революція і структурні зрушення в капіталістичній економіціРозвиток науково-технічної революції в буржуазному суспільстві супроводиться дальшим поглибленням суперечності між сучасними продуктивними силами і капіталістичними виробничими відносинами, загостренням основної суперечності капіталізму— між суспільним характером виробництва і приватнокапіталістичною формою привласнення. Науково-технічна революція спричинила великі структурні зміни в капіталістичній економіці. З'явилися нові галузі виробництва, змінилися структура промисловості, її енергетична і сировинна бази. Величезні можливості відкрилися перед усіма галузями суспільного виробництва у зв'язку з використанням ядерної енергії. Людство вступило в еру освоєння космічного простору. У сфері матеріального виробництва зростає питома вага промисловості і знижується частка сільського господарства, незважаючи на його індустріалізацію. Найшвидше розвиваються нові прогресивні галузі в промисловості, енергетиці, транспорті і зв'язку, особливо пов'язані з вирішенням проблем екології, космосу і Світового океану.
За період з 1950 по 1970 р. промислове виробництво капіталістичного світу зросло в 2,8 раза, тоді як енергетична промисловість зросла в 3,7 раза. Особливо швидкими темпами зростали електронна, хімічна промисловість, виробництво електроенергії. Питома вага хімічної промисловості в загальному обсязі промислового виробництва за 20 років зросла до 1970 р. з 9,6 до 16%. Це пов'язано з істотними змінами в сировинній базі промислового виробництва. Частка добувної промисловості в промисловому виробництві зменшилася 8 9,5% У 150 р. до 5,4% У 1970 р. У господарстві в цілому збільшилася частка невиробничої сфери. Цей процес тривав і в 70-ті роки. За період з 1974 по 1978 р. приріст промислового виробництва в розвинутих капіталістичних країнах в середньому становив 9,2%. А тим часом випуск машин і устаткування збільшився на 11,4%, в тому числі металообробних машин —на 32, електронного устаткування виробничого призначення майже на 44%, а виробництво атомних реакторів — більш ніж у 3 рази. Продовжувала збільшуватися в загальному обсязі промислового виробництва питома вага енергетики, важкої, хімічної і нафтопереробної промисловості, І в той же час скоротилась частка добувної промисловості. Урядові замовлення спричинюють високі темпи розвитку галузей, пов'язаних з виробництвом зброї.
Висування і більш швидкий розвиток одних галузей при капіталізмі неминуче пов'язані із сповільненням зростання, застоєм, а іноді й деградацією інших галузей, масовим хронічним безробіттям. Технічний прогрес веде до прискореного розорення дрібних підприємців і погіршення матеріального становища трудящих мас. До таких самих результатів кінець кінцем ведуть запроваджувані державою заходи, які стимулюють зростання окремих галузей економіки. Оскільки таке заохочення здійснюється перерозподілом національного доходу, постільки пільги для одних галузей, насамперед воєнних, означають відносне погіршення умов для нагромадження в інших галузях, не субсидованих державою, але, як правило, таких, що працюють на масового споживача. Хоч у цілому матеріальне виробництво в умовах науково-технічної революції зростає порівняно швидко, проте воно за темпами зростання поступається перед невиробничою сферою; і абсолютні розміри, і частка останньої в економіці збільшуються. Ця сфера, як відомо, включає в себе торгівлю, банківську і страхову справу, державний апарат, галузі побутового обслуговування, народну освіту, охорону здоров'я. Абсолютне зростання невиробничої сфери і збільшення її питомої ваги в економіці зумовлені, по-перше, зростанням монополій і розвитком державно-монополістичного капіталізму; по-друге, значним розширенням роздрібної торгівлі і побутового обслуговування внаслідок зростання ринку споживчих товарів, збільшення труднощів збуту товарів зумовлює збільшення витрат на рекламу; по-третє, зростанням народної освіти і охорони здоров'я, оскільки це необхідно капіталу для розширеного відтворення робочої сили; по-четверте, розширенням наукових д>-сліджень, результати яких використовуються у виробництві.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |