|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Причини і форми поділу світових ринківНа початок XX ст. концентрація капіталу і виробництва досягла такого високого ступеня, що значна частина світового виробництва найважливіших видів товарів у ряді галузей промисловості опинилась у руках невеликої групи найбільших монополій.
Наприклад, були два основні постачальники електротехнічних виробів на світовий ринок: Загальна електрична компанія (сДженерал електрик компаній) у СІІІА і Загальне електричне товариство (сАльгемейне електрнсітетсге-зельшафт») у Німеччині. На нафтовому ринку панували також дві групи: нафтовий трест Рокфеллера («Стандарт ойл») і, за висловленням В. І. Леніна, «хазяї бакинської нафти» — Ротшільд і Нобель.
Міжнародні за сферою діяльності монополії можна поділити на дві групи. До першої групи входять монополії, яким належить капітал тієї чи іншої країни; до другої групи — монополії, що належать великому капіталу двох або більше країн,— міжнародні союзи монополістів. Імперіалізм зробив неминучою боротьбу інтернаціональних трестів, міжнародних союзів монополістів за ринки збуту товарів, джерела сировини, сфери застосування капіталів. Імперіалістичні держави поглинають переважну частину світового виробництва сировини, але більшість з них не має власних значних її родовищ. Вивіз капіталу, створення за кордоном своїх філіалів, або дочірніх підприємств, було і буде основним засобом проникнення монополій в інші країни. Прагнучи одержати найбільший прибуток, вони укладають між собою угоди про поділ світових ринків. Поділ світових ринків, або економічний поділ світу, стає найважливішою рисою імперіалізму.
У 1897 р. було 40 міжнародних угод про поділ світових ринків, у 1910 p.— 100, на початку 30-х років загальна кількість їх зросла до 320. За даними СЮН,.у 70-х роках 300 найбільших міжнародних монополій зосередили близько 22% сумарного виробництва валового національного продукту розвинутих капіталістичних країн.
Міжнародні союзи капіталістів, писав В. І. Ленін, існували й до імперіалізму: «...всяке акціонерне товариство з участю капіталістів різних країн є «міжнародно-організований союз капіталістів». Для імперіалізму характерним є інше, чого раніше, до XX сторіччя, не було, а саме: поділ світу економічний між інтернаціональними трестами, поділ ними країн за договором, як сфер збуту» 1Угоду про поділ світових ринків цими міжнародними за сферою своєї діяльності монополіями, тобто утворення ними нової, ще потужнішої монополії, В. І. Ленін назвав надмонополією. 1 Ленін В. /. Повн. зібр. творів, т. 34, с. 350—351. НадмонополіІ звичайно поділяють світовий або регіональний ринок того чи іншого товару. Найбільш поширена форма договорів про поділ світових ринків — угоди картельного типу. Часто вони мають прихований характер, укладаються у вигляді «джентльменських угод». Різновидом угод про поділ світових ринків є патентні картелі, тобто договори кількох, звичайно небагатьох міжнародних трестів про взаємний обмін патентами і технічними вдосконаленнями у виробництві того чи іншого товару. Патентний картель практично закриває доступ «стороннім» у монополізовану картелем сферу діяльності і дає можливість надзвичайно роздувати ціни. Головна мета надмонополій — одержання монопольно високих прибутків. Коли надмонополія виступає як продавець того чн Іншого товару, основним способом досягнення монопольно високих прибутків є регулювання розмірів виробництва і обмеження конкуренції, що створює штучний голод на монополізований товар і забезпечує значне підвищення цін. Якщо надмонополія виступає як «організатор» постачання учасників угоди сировиною, її методи протилежні: вона прагне посилити конкурентну боротьбу між країнами або підприємствами, які постачають сировину, щоб збільшити виробництво сировинних матеріалів і знизити ціни на ці матеріали.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.002 сек.) |