|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Норма і маса додаткової вартостіМаса додаткодої вартості, що її привласнює капіталіст, є абсолютна величина додаткової вартості. Віденоснавеличина додаткової вартості, або ступінь зростання змінного капіталу, визначається відношенням додаткової вартості до змінного капіталу . Це відношення, виражене в процентах, К. Маркс назвав нормою додаткової вартості і позначив знаком т'. Вартість змінного капіталу дорівнює вартості купленої капіталістом робочої сили, а вартість останньої визначає розміри необхідної праці робітника. Інакше кажучи, змінний капітал відтворюється протягом необхідного робочого часу необхідною працею робітника. Додаткова вартість створюється в додатковий час додатковою працею робітника. Тому додаткова вартість відноситься до змінного капіталу як і додаткова праця — до необхідної праці, або
У першому випадку норма додаткової вартості виражається у формі уречевленої праці, у другому випадку — у формі поточної праці. Відношення додаткової праці до необхідної виражає ступінь експлуатації виробника власником засобів виробництва в будь-якому антагоністичному суспільстві. Відношення додаткової вартості до змінного капіталу є специфічна форма вираження ступеня експлуатації найманих робітників капіталістами. «... Норма додаткової вартості, — писав К. Маркс,—є точний вираз ступеня експлуатації робочої сили капіталом, або робітника капіталістом»1. 1 Маркс К., Енгельс Ф. Твори, т. 23, с. 213. Норма додаткової вартості показує, як розподіляється новостворена вартість (v + m)між капіталістом і найманим робітником, а також яку частину робочого дня робітник працює на себе, а яку — на капіталіста. Якщо робітник половину робочого дня працює на себе, а половину — на капіталіста, ступінь експлуатації дорівнюватиме 100%.
.. В. І. Ленін у статті «Заробітки робітників і прибуток капіталістів у Роси» навідані, шо характеризують ступінь експлуатації робітників у дореволюційній Росії. В. І. Ленін показав, що робітник створював за рік нових вартостей на 498 крб. З цієї суми 246 крб. капіталіст віддавав робітникові у вигляді заробітної плати, а 252 крб. становили прибуток капіталіста Порівнюючи заробіток робітника і прибуток капіталіста, В. І. Ленін зазначав, що робітник менше половини дня працював на себе, а більше половини дня— на капіталіста. Ступінь експлуатації робітників у дореволюційній Росії таким чином, перевищував 100%.
При даній вартості робочої сили норма додаткової вартості визначає масу додаткової вартості, що її виробляє окремий робітник. Чим виший ступінь експлуатації, тим більша маса додаткової вартості. Залежність маси додаткової вартості від ступеня експлуатації відображує така формула:
Звідси m = v Х m'. Отже, маса додаткової вартості дорівнює величині авансованого змінного капіталу, помноженого на норму додаткової вартості. Вона залежить від норми додаткової вартості і кількості зайнятих робітників.
З розвитком капіталізму норма додаткової вартості підвищується. Це означає, що експлуатація робітників підсилюється. Так, норма додаткової вартості в обробній промисловості США в 1909 р. дорівнювала 130% а в 1929 р. вона становила 158—188, у 1953 p.—240, а в 1966 p.—314%.
Зростання ступеня експлуатації робітників зумовлено ненаситною жадобою привласнення капіталістами додаткової вартості, а також конкурентною боротьбою між ними. Підвищення норми додаткової вартості капіталісти досягають двома шляхами: виробництвом абсолютної додаткової вартості і виробництвом відносної додаткової вартості.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |