|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Просте капіталістичне відтворенняПросте капіталістичне відтворення означає, що вся додаткова вартість, створювана найманими робітниками, надходить в особисте споживання капіталістів і процес виробництва щоразу відновлюється в незмінному масштабі. Особисте споживання капіталістів включає споживання як необхідних життєвих засобів, тобто їжі, одягу, взуття тощо, так і предметів розкоші, тобто утримання багатих особняків з численною челяддю, мисливських угідь, колекцій творів мистецтва і коштовностей тощо. Додаткова вартість, що надходить в особисте споживання капіталіста, не перетворюється в додатковий капітал, і величина функціонуючого капіталу не змінюється. Аналіз простого відтворення дає змогу з'ясувати специфічні риси капіталістичних виробничих відносин. Якщо розглядати одиничний акт купівлі-продажу робочої сили, то змінний капітал виступає як вартість, авансована з власного фонду капіталіста. Створюється хибне уявлення, що капіталіст є кредитором, а робітник— його боржником. Насправді зовсім інакше: не капіталіст позичає робітникові, а робітник авансує капіталістові свою працю. Проте це виявляється лише тоді, коли купівля-продаж робочої сили розглядається не як одиничний акт, а як явище, що постійно повторюється. При цьому з'ясовується також, що змінний капітал є лише особливою історичною формою, в якій виступає фонд засобів існування робітників. Робітник одержує із но-воствореної ним вартості лише вартість своєї робочої сили, яку він і витрачає на купівлю ним же створених засобів існування у класу капіталістів. «Робочий фонд,— писав К. Маркс,— постійно припливає до робітника в формі засобів платежу за його працю лише тому, що власний продукт робітника постійно віддаляється від нього в формі капіталу»1. Щоб регулярно купувати засоби існування, робітник знову і знову змушений продавати свою робочу силу капіталісту. Отже, відтворення капіталу означає також відтворення робочої сили як товару, що становить основу капіталістичних виробничих відносин. 1 Маркс /С, Енгельс Ф. Твори, т. 23, с. 538. Аналіз простого капіталістичного відтворення дає змогу побачити в ньому ще одну істотну рису. Вже повторення виробничого процесу в незмінних масштабах, або просте відтворення, після певного періоду неминуче перетворює будь-яку первісно авансовану вартість, яким не було б її походження, в нагромаджений капітал, або в капіталізовану додаткову вартість. Тому, коли робітничий клас в ході соціалістичної революції експропріює капіталістів, він повертає собі лише те, що створено його ж працею.
Припустимо, що початкуючий капіталіст має 100 тис. дол. Припустимо також, що організоване на ці гроші виробництво щороку приносить йому 20 тис. дол. додаткової вартості. Витрачаючи щороку на особисте споживання 20 тис. дол., капіталіст витратить 100 тис. дол., що функціонують як капі-тал, протягом 5 років. Проте за цей час вони повністю відновляться за рахунок додаткової вартості, одержаної капіталістом в результаті експлуатації робітників.
Нарешті, ще одна важлива обставина. У процесі капіталістичного виробництва робітник своєю працею споживає засоби виробництва і перетворює їх у продукти з вищою вартістю, ніж вартість авансованого капіталу. Таке споживання є продуктивне споживання. Але споживання робітника двояке. Крім продуктивного споживання є ще й індивідуальне споживання. Робітник витрачає свою заробітну плату на придбання необхідних йому предметів споживання. Споживання їх — це індивідуальне споживання робітника. З точки зору капіталіста воно не є самоціллю. Капіталіст не вбачає в робітникові людину з властивими їй бажаннями і життєвими потребами. З його точки зору, робітник повинен бути готовим до роботи в черговій зміні і, крім того, повинен відтворювати потомство—майбутніх найманих робітників. Капіталіст зацікавлений у тому, щоб робітник споживав у межах, необхідних для відновлення його робочої сили, щоб він створював йому прибуток з мінімальною витратою авансованого капіталу. Водночас, слід зазначити, що в сучасних умовах, коли наука дедалі більше перетворюється в безпосередню продуктивну силу, важливе місце у відтворювальному процесі набуває відтворення науково-технічних знань. У наш час дедалі більшого значення набуває відтворення робочої сили нової, вишої кваліфікації, носії якої за своїм культурним і загальноосвітнім рівнем, а також за спеціальною підготовкою наближаються до технічної інтелігенції. Але суспільно-класове становище пролетаріату як експлуатованого класу від цього не змінюється. "Робітники так само належать капіталу, як і мертвий інструмент, а індивідуальне споживання робітників є складовою частиною капіталістичного відтворення. Не маючи засобів виробництва, найманий робітник прикутий невидимими, але міцними ланцюгами до класу капіталістів. «В дійсності,— писав К. Маркс,— робітник належить капіталові ще раніше, ніж він продав себе капіталістові» 1. Отже, капіталістичне відтворення — це відтворення матеріальних благ, робочої сили і капіталістичних виробничих відносин: капіталіста — на одному боці суспільства, найманого робітника—на другому. Тим самим відтворюються умови експлуатації.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |